Okna Ševčík » Okna » Sklo

Plastová okna - sklo

V dnešní době, kdy nás ceny energií nutí šetřit na každém kroku, kdy za své peníze chceme nejen kvalitní, energeticky úsporný, ale i vzhledově hezký výrobek, vzniká prostor pro výměnu vašich starých a všem těmto moderním trendům nevyhovujících oken a dveří.

Jistě každý zná dříve vyráběná okna a dveře zasklená pouze jedním sklem, které bylo do rámu upevněno sklenářským tmelem. Toto řešení je v dnešní době již zcela nevyhovující – velmi vysoké tepelné ztráty, srážení par a tím vznikající poškozování rámů a o bezpečnosti snad ani není třeba hovořit.

Proto pár základních informací o moderních izolačních sklech dnešní doby.

Dnes používaná izolační dvojskla musí splňovat takové požadavky, které jsou pro každého zákazníka prioritou:

 • šetřit náklady na vytápění
 • v maximální míře tlumit zvuk
 • odolnost proti rozbití
 • čistý výhled

Izolační dvojskla jsou složena ze dvou tabulí skel, kdy tloušťka těchto tabulí je volena podle požadavků na funkčnost a mechanické nároky. Jednotlivé tabule jsou od sebe odděleny tzv. distančním (vymezovacím) rámečkem. Tento rámeček může být nerezový, plastový a také hliníkový. Rámeček zaručuje teplý okraj izolačního skla a zvyšuje jeho izolační vlastnosti. Po celé délce styku rámečku se sklem je nanesen plastický tmel, který zabraňuje pronikání vlhkosti (skla se nerosí, nevznikají plísně) a je odolný proti UV záření. Vnitřní prostor mezi skly je vyplněn plynem, který má nízkou tepelnou vodivost. Celé dvojsklo je pak po obvodu ještě neprodyšně uzavřeno stále pružným tmelem.

Jistě vám pomůže informace, že únik tepla, který tímto sklem (oknem) prochází, je vždy označován velkým písmenem U a hodnotou (např. 1,1). Čím menší tato hodnota je, tím jsou izolační vlastnosti lepší.

Výhody těchto skel:

 • až 50% úspory tepla oproti sklu jednoduchému
 • max. pohlcování slunečního tepla a světelná prostupnost

Různé typy izolačních dvojskel dle požadavaku na jejich použití

 • Planibel Plus sklo, které má na sobě nanesen jakoby tenký kovový film (je naprosto čirý) a ten má tu vlastnost, že odráží teplo spět do místnosti. Zvyšuje se tím celková tepelná izolace.
 • Bezpečnostní sklo - (nebo také tvrzené sklo) je vytvořeno tak, aby že při jeho rozbití nevznikaly ostré střepy, ale jen drobné, tupé krystalky, o které se neporaníte. Dalším typem bezpečnostního skla je sklo lepené. Jsou to dvě tabule slepeny k sobě a mezi ně je vložena jedna, nebo více bezpečnostních fólií. Tyto fólie jsou ze spec. materiálu, který ještě znásobuje odolnost proti rozbití a přitom je naprosto čirý a nijak neovlivňuje průhlednost skla. Tato skla mají využití při vstupech do objektů, kde může nejčastěji dojít k rozbití a Vašeho poranění a také tam, kde chceme zamezit možnosti vloupání. Je to velmi elegantní a naprosto srovnatelná náhrada za nevzhledné bezpečnostní mříže.
 • Protihlukové izolační sklo - tady jde převážně také o sklo lepené s protihlukovou fólií a nebo speciálně konstruované sklo , které je složeno z tabulí o rozličných tloušťkách, větší mezerou mezi skly do které je napuštěn těžký plyn. Používají se všude tam, kde je potřeba utlumit hluk, který proniká do místnosti např. z projíždějících aut, ze vzdálené továrny atd.
 • Protisluneční skla - skla, která ochrání váš dům před nepříjemným sluníčkem a tím zabrání jeho přehřátí.
 • Protipožární skla - mají za úkol po určitou dobu (ta se liší podle druhu zpracování skla) ochránit prostor před požárem, který vznikl např. ve vedlejší části domu.
 • Ornamentální skla - nebo také dekorativní, jsou skla , která nejsou hladká, ale s vylisovaným vzorem. Můžete je použít jako výplň tam, kde chcete mít světlo, ale zároveň budete chráněni od zvědavých pohledů jiných. Velká škála těchto vzorů uspokojí estetické cítění každého z vás.
 • Matovaná skla - mají to samé využití jako skla dekorativní, ale na rozdíl od nich jsou hladká a neprůhledný efekt je vytvořen buď kyselinou, nebo pískováním. Mají velmi jemný a příjemný vzhled.
 • Izolační trojsklo - v poslední době se jedná o velmi žádanou novinku na našem trhu. Složení tohoto skla spočívá v to, že již podle názvu, je oproti izolačnímu dvojsklu použito tří tabulí skel (dvě jsou pokovena) a dvěma vymezovacími rámečky. Tepelná úspora tohoto skla je tak velká, že je používáno u tzv. nízkoenergetických domů.

Těmito izolačními skly a jejich kombinací jsme připraveni splnit jakékoliv požadavky. Našim cílem je vaše maximální spokojenost.

Protihluková skla

Velké množství hluku, které na nás v dnešní uspěchané době útočí a negativně a nepříjemně působí na naše zdraví, ale i celkovou duševní pohodu a klid domova, musíme účinně a cíleně snižovat. Náročným požadavkům chránit se před okolním nepříjemným hlukem se snaží vyhovět i naši špičkový výrobci sklel.

Jednou z hlavních vlastností, které zvyšují standard našich velmi kvalitních oken, je i dobře zvolený a použitý typ skla. Sklo, které si vyberete musí splňovat jasně určený účel. Proto pokud vás trápí nadměrný hluk způsobený ruchem komunikací, dopravními terminály, blízkostí průmyslových zón apod., měli by jste zajisté plně využít protihlukových skel do vašich oken.

Vybraná sestava skla by měla mít co nejvyší koeficient tlumení hluku značený RW (dB). V zásadě platí – čím silnější sklo, tím více nežádoucího hluku dokáže pohltit. Standartní dvojsklo má koeficient tlumení hluku 32RW – výměnou starých dřevěných oken za nová kvalitní plastová okna okamžitě pocítíte mnohem větš útlum okolního hluku. Použitím našeho protihlukového skla, kde se koeficient útlumu hluku pohybuje od 35 RW do 44 RW dosáhnete útlumu hluku i ve nadstandardně hlučných oblastech.

Naši příjemní a odborně vzdělaní zaměstnanci vám ochotně poradí při vašem výběru nových protihlukových i jinak vámi preferovaných skel do vašich nových oken.

Pokovená skla

Pokovená skla delíme do dvou skupin na skla s tvrdou vrstvou pokovení a měkkou vrstvou pokovení.

Skla s tvrdou vrstvou pokovení:

 • jsou tvořena jednou tabulí základního skla a jednou tabulí protislunečního skla
 • tento typ pokovení můžeme použít jak z vnitřní tak i z venkovní strany
 • toto pokovení je odolné proti povětrnostním vlivům, mechanickému poškrábání

Skla s měkkou vrstvou pokovení:

 • Jedná se o magnetické neboli měkké pokovení jedné strany skla vzácnými kovy.
 • Byla to výrazná změna v technologii výroby oken, která zlepšila tepelné ztráty izolačního skla cca o 150%. Další zlepšení tepelných vlastností cca o 30% je vyplnění vzduchové mezery vzácným plynem Argonem.
 • Vzhledem tomu, že tato skla nejsou odolná proti mechanickému poškození a chemickým vlivům, používají se pouze do vnitřního prostoru zasklení.

Meziskelní mřížky

Elegantní a praktické řešení optického rozdělení vašich oken.

 • Mřížky se vkládají do meziprostoru mezi izolační skla a jsou napevno součástí izolačního dvojskla.
 • Jsou to duté hliníkové rámečky s různou barevnou povrchovou úpravou a šířkou 8mm, 18 mm, 26 mm a 45mm.
 • Tím, že jsou vkládány mezi dvě tabule, se dá okno snadno čistit, mřížky při čištění skla nepřekážejí a jsou chráněny před zvětráváním a nečistotami během celé životnosti skla.

Barevné provedení – bílá, zlatá, stříbrná, bronzová, dřevodekor a různé lakované odstíny dle palety RAL. Mřížky mohou být i v kombinaci dvoubarevného provedení shodného s barvou oken (např. zlatý dub x bílá) Mřížky mohou podstatně ovlivnit vzhled Vašich oken a Vašeho domu. Proto Vám nabízíme zkušenosti našich obchodních zástupců, kteří Vám rádi poradí.

Můžeme dodat tyto typy skel:

 • termoizolační skla
 • bezpečnostní skla
 • ornamentální skla
 • pískovaná skla
 • protisluneční skla
 • protihluková skla

Pro naše okna dodáváme standardně dvojité termoizolační sklo s koeficientem prostupu tepla u = 1,1 W/m2K nebo trojsklo s koeficientem u = 0,6 W/m2K

Toto sklo je plněno argonem a je vybaveno pokovenou vrstvou, která ještě více snižuje tepelné ztráty Vašeho domu.

Pomocí meziskelních mřížek vsazených do dvojitých termoizolačních skel můžeme designově doladit okna tak, aby dotvořila architekturu Vašeho domu. Meziskelní mřížky jsme schopni dodat v širokém spektru barev a imitací dřeva.

Ornamentní skla

Ornamentní sklo je ploché sklo, které je jednostranně vzorované. Používá se k rozdělení prostorů dekorativním způsobem, ke snížení průhlednosti, k tvorbě vitráží, k zasklení oken a dveří. Základní nabídka ornamentních skel obsahuje širokou škálu vzorů, kterými lze průhled do místnosti omezit nebo mu zcela zabránit. Ornamentní skla lze rovněž kombinovat i s bezpečnostním sklem a vytvořit tak ideální kombinaci soukromí a bezpečí.

Můžete si vybrat z následujících druhů (všechny vzorky skel najdete na kterékoliv z naších poboček):

Sklo - CREPI

Sklo - DELTA M

Sklo - FLUTES M

Sklo - GOTHIC

Sklo - CHINCHILLA

Sklo - KATEDRAL KLEIN

Sklo - KONFETA

Sklo - KRIZET

Sklo - KURA

Sklo - MARINE